زندگینامه

بسم الله الرحمن الرحيم

اينجانب كريم پارچه‌باف دولتي در خانواده‌اي مذهبي و متوسط در شهر تهران به دنيا آمدم.

از بدو كودكي تحت تعليمات پدر و مادر، به فراگيري قرآن كريم روي آوردم. هنوز مدرسه نرفته بودم كه عمده‌ی سوره‌های جزء سي‌ام قرآن را حفظ كرده بودم. با ورود به دوره‌ی ابتدايي، به مفاهيم، حفظ و قرائت كلام الهي توجه نموده و در پايان اين مقطع تحصيلي، به تناسب سن و شرايط جامعه که متاثر از پيروزي انقلاب اسلامي ايران بود، آشنايي مناسبي با قرآن كريم يافته بودم.

در مقطع راهنمايي، با ورود به فضاي اجتماع و حضور در فعاليت‌هاي اسلامي و انقلابي در مسجد جامع حضرت ابوالفضل(ع) در يكي از مناطق جنوب غربي شهر تهران، دوره‌ی جديدي از زندگي خويش را آغاز كردم. در اين مقطع، بيشتر مشغول فعاليت در عرصه‌ی قرائت قرآن و حضور در جلسات آموزش تجويد شدم. نخستين اساتيد بنده در اين خصوص، آقايان قاسمي و خدام‌حسيني بودند.

در دوره‌ی متوسطه، فعاليت در زمينه‌ی قرائت قرآن را ادامه دادم و در عرصه‌ی مسائل فرهنگي و انقلابي همكاري با نهادهای مختلف داشتم. در همين دوران، با تشویق برخي از معلمان، فراگيري تعدادي از دروس حوزوي را آغاز كردم.

تحصيلات عالي خود را پس از اخذ مدرك ديپلم رياضي فيزيك در سال 1366 در رشته‌ی مهندسي شيمي (پتروشيمي) دانشگاه صنعتي اميركبير آغاز نمودم. همزمان به دروس حوزوي تا پايان لمعتين (به طور متفرقه) نیز پرداختم.

پس از انجام خدمت وظيفه به عنوان مسئول دارالقرآن دانشگاه علوم انتظامي ناجا، به ادامه‌ی تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد رشته‌ی الهيات و معارف اسلامي (علوم قرآن و حديث) پرداخته و در سال 1377 با دفاع از پايان‌نامه با عنوان «علم متشابه القرآن و مختلفه» فارغ‌التحصيل شدم.

در سال 1388 در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل در مقطع دکتری رشته‌ی الهيات و معارف اسلامي (علوم قرآن و حديث) را آغاز کرده و در مرداد 1392 موفق به دفاع از رساله‌ی دکتری با عنوان «تاریخ تحول قرائات قرآن در ایران طی قرون سوم تا دوازدهم هجری قمری» گردیدم.

اینجانب به فضل الهي موفق به حفظ كل قرآن كريم شده و در مسابقات مختلف قرآنی نیز شرکت و رتبه‌هایی كسب کردم.

در سالیان متمادی، علاوه بر تدریس در مقاطع مختلف تحصیلی آموزش و پرورش، در دوره‌های گوناگون دانشگاهی و تخصصی به تدریس علوم و فنون قرآنی، تفسیر قرآن کریم و حدیث اشتغال داشته‌ام؛ نظیر: سال‌ها تدریس در دانشگاه‌های مذاهب اسلامي، علوم و معارف قرآن كريم، امیرکبیر و جامعه المصطفی العالمیه.

علاوه بر آن فعالیت‌های مختلف کارشناسی و مدیریتی را عهده‌دار بوده‌ام؛ ازجمله: كارشناسي طرح و برنامه در شوراي عالي قرآن، داوري مسابقات قرآنی در سطوح استانی، ملی و بين‌المللي، كارشناسي و اجرای برنامه در راديو قرآن، سیمای قرآن و سایر شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی، معاونت تحقيقات مركز طبع و نشر قرآن، مشاور معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، مديريت كميته‌ی خادمان قرآن كريم و ریاست دبيرخانه‌ی نظارت بر نشر ترجمه‌ی قرآن كريم و متون دینی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاونت آموزشی و رياست دانشكده‌ی علوم قرآني تهران، مدیریت پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی و قائم مقام بهره‌برداری و امور فرهنگی «مصلای امام خمینی(ره) تهران».

در حال حاضر عضو هیئت علمی «گروه پژوهشی مطالعات قرآنی برهان»، معاون پژوهش و برنامه‌ریزی شورای عالی قرآن و رئیس بنیاد مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران هستم.

 

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

آمار بازدید

  • 1
  • 1,218
  • 609
  • 22,974
  • 228,790

آخرین دیدگاه‌ها